Hipnoterapia to skuteczna w ponad 90 % technika terapeutyczna. Hipnoterapia to terapia prowadzona w głębokim stanie relaksacji, którą nazywamy hipnozą. Wyróżniamy wiele rodzajów hipnozy, między innymi: regresyjna, Elmanowska, Ericksonowska, konwersacyjna, analogowa, transgresyjna, dynamiczna, klasyczna. Każda z tych nieco różni się od siebie i służy do innych celów.
Mimo że istnieje wiele mitów na temat tej metody leczenia, a niektórym, hipnoza kojarzy się raczej z hollywoodzkim filmem, sztuczkami, manipulacją, to fakty mówią zupełnie coś innego. Według badań American Health Magazine hipnoza i jej skuteczność w porównaniu z innymi terapiami, wygląda następująco:
- psychoanaliza – 38% skuteczności (po 600 sesjach- średnio 12 lat),
- terapia behawioralna – 72 % skuteczności (po 22 sesjach – średnio 6 miesięcy),
- hipnoterapia – 93 % skuteczności po (6 sesjach, średnio 1,5 miesiąca).
Jeśli i Ty czujesz nieuzasadniony lęk, a negatywne emocje blokują Twoja radość z życia i utrudniają Ci funkcjonowanie, to sprawdź, czym jest ta metoda terapeutyczna oraz kiedy i jak może Ci ona pomóc. Dziś przyjrzymy się, czym jest hipnoza regresyjna (R2C).
Czym jest hipnoza regresyjna?
Hipnoza regresyjna jest jedną z najskuteczniejszych technik hipnoterapeutycznych. Pozwala ona dotrzeć w szybki sposób do traumatycznych wspomnień, znajdujących się niekiedy bardzo głęboko w naszej pamięci. Wspomnienia takie potrafią na tyle negatywnie wpływać na nasze aktualne życie, że mogą wywoływać różnego rodzaju dolegliwości. Nieprzepracowane problemy w późniejszych latach mogą objawiać się, np. bezsennością, lękliwością, różnego rodzaju fobiami, neurotycznością, depresją, a nawet mogą odbijać się na zdrowiu fizycznym.
Regresja, jak sama nazwa wskazuje, to pewnego rodzaju powrót do okresu, gdy nasza dojrzałość psychiczna była mniej rozwinięta. Cofnięcie się w przeszłość pozwala nam jeszcze raz wrócić do traumatycznych chwil, nierozwiązanych konfliktów i nieuspokojonych emocji. Dzięki hipnozie regresyjnej można przepracować to wszystko jeszcze raz, lecz tym razem na naszych warunkach, i pod okiem specjalisty. Czasem warto zrobić dwa kroki w tył, by móc potem iść dalej w przód. Przejdźmy więc do tego, jak hipnoza regresyjna może pomóc Ci w Twoich problemach.
Jak ta technika hipnoterapeutyczna może Ci pomóc?
Hipnoza regresyjna to terapia, której założeniem jest, aby osoba, która się jej poddaje, odbyła swego rodzaju podróż w przeszłość i zobaczyła zdarzenia z dawnych lat z innej perspektywy. Jej celem jest, aby tłumione emocje w końcu zostały odblokowane i znalazły swoje ujście. Pamiętajmy, że traumy i przykre zdarzenia z dzieciństwa, nieprzepracowane w odpowiedni sposób pozostają z nami w późniejszym życiu.
Okres dzieciństwa to także czas, gdy wiele wydarzeń i sytuacji było dla nas niezrozumiałe i to powodowało tak silne emocje. Dorosły człowiek potrafi poradzić sobie z większością trudnych przeżyć. Jego dojrzałość psychiczna i emocjonalna jest zupełnie na innym poziomie. Osoba dorosła postawiona przed tym samym problemem, który miała w dzieciństwie, widzi zupełnie inne rozwiązania i skalę tego problemu. Dlatego u dzieci zwłaszcza do siódmego roku życia zamrażają się silne emocje. Mózg dziecka ma pewnego rodzaju system ochronny. Dlatego, żeby chronić zdrowie, a nawet czasami życie na tamtym etapie stosuje mechanizm wyparcia z pamięci traumatycznych wydarzeń. Jednak przyjdzie moment w życiu, żeby pokłonić się do tych wydarzeń. Ponieważ jest to rozwiązanie na „chwilę”, jest ono zapisane w podświadomości i wpływa na nasze życie. Niektórzy mówią, że nawet bardzo przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu lub w odczuwaniu spokoju i radości z życia.
Podczas sesji hipnozy regresyjnej pacjent jest w stanie znowu cofnąć się do tych chwil i na nowo je zrozumieć. Może jeszcze raz przepracować traumy z dzieciństwa, tym razem świadomie i z pomocą osoby, która dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i sugestiom przeprowadzi go przez to całkowicie bezpiecznie. Hipnoza ta jest skuteczną metodą dla osób, które na czas nie poradziły sobie z traumatyczną sytuacją sprzed lat. Dla osób, które chcą znowu odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem i emocjami. Sprawdź, jak przebiega sesja hipnozy regresyjnej.
Jak wygląda sesja hipnozy regresyjnej?
Sesja hipnozy regresyjnej składa się 3 głównych etapów. Pozytywne efekty tej terapii mogą być zauważalne już nawet po pierwszej sesji. Czasami potrzebne są 2-3 sesje, a rzadko 5-6.
Hipnoza regresyjna: Wstępny wywiad
W pierwszym etapie sesji hipnozy regresyjnej terapeuta przeprowadza wywiad z pacjentem. Stara się zebrać jak najwięcej informacji o problemie, który dręczy badaną osobę. Jest to etap bardzo istotny. Pozwala on terapeucie ustalić kierunek, w którym będą się razem poruszać i do jakich obszarów pamięci będą się cofać. Już sama świadomość pacjenta o problemie i szczegółowe przekazywanie informacji terapeucie rozpoczyna proces terapeutyczny. Hipnoza daje terapeucie do dyspozycji najróżniejsze narzędzia, aby zdefiniować dokładnie problem lub zdarzenie i zająć się nim jak najszerzej.
Hipnoza regresyjna: Trans hipnotyczny
Kolejnym etapem sesji jest wprowadzenie klienta w stan hipnozy. Hipnoterapeuta stara się przeprowadzić to w sposób jak najbardziej komfortowy i bezpieczny. Jest to ważne, gdyż podczas transu hipnotycznego, zahipnotyzowana osoba może chwilami odczuwać niepokój i stres. Może to być związane z brakiem wiedzy, jak proces będzie wyglądał lub z tytułu błędnych wyobrażeń na temat hipnozy. Ponadto może pojawić się lęk, przed powrotem do traumatycznych wydarzeń. Mózg zrobi ponownie wszystko by jak najbardziej nas ochronić i nie pozwolić wrócić to tego co nas boli. Dlatego bardzo ważne jest tu wsparcie terapeuty, do którego ma się zaufanie. Terapeuty, który wszystkie wątpliwości rozwieje i zapewni, że podczas procesu jest jego pełne wsparcie. Żeby hipnoza była skuteczna, klient nie może bać się hipnozy. Nie może mieć też błędnych wyobrażeń na jej temat, ponieważ będzie cały czas proces kontrolował i nie pozwoli na relaksację, w której to dopiero można sięgnąć do podświadomości.
Hipnoza regresyjna to emocjonalna podróż pacjenta do traumatycznego przeżycia. Proces ten jest nazywany mostem regresyjnym. Polega on na wywołaniu i wzmocnieniu uczucia, które towarzyszyło nam w chwili problemu.
Hipnoterapeuta stara się odnaleźć w dziecięcych wspomnieniach pacjenta konkretną sytuację, w której powstało zaburzenie, a które w konsekwencji przełożyło się na niepożądany i nieadaptacyjny schemat zachowań. To właśnie ten schemat był następnie w okresie dzieciństwa wielokrotnie utrwalany. A w dorosłym życiu objawia się tym, że pacjent czuje często frustrację, lęk, niepokój, blokadę emocjonalną. Bywa, że może się to przerodzić nawet w chorobę psychosomatyczną.
Hipnoza regresyjna: Zakończenie
Ostatni etap hipnozy regresyjnej polega na przepracowaniu konkretnych traumatycznych przeżyć. Terapeuta uwalnia emocje pacjenta, towarzyszące tym nieprzyjemnym chwilom. Na tym etapie zmienia on jego interpretację zdarzeń za pomocą sugestii. Sugeruje mu, że jako osoba dorosła może inaczej podejść do tego zdarzenia, niejako wyłącza z tego zdarzenia niepożądane emocje. W końcowym etapie hipnoterapeuta stosuje progres hipnotyczny. Polega on na tym, że pacjentowi zostaje zwizualizowana pozytywna i uzdrowiona przyszłość, bez traum i towarzyszących jej problemów. To wszystko pozwala mu zbudować na nowo zdrowe i działające schematy zachowań i emocji.
Czy hipnoza regresyjna jest bezpieczna?
Hipnoza regresyjna jako jeden z ponad 400 rodzajów terapii jest całkowicie bezpieczna, wysoce skuteczna, a jej efekty są trwałe. Przeprowadzona przez profesjonalnego terapeutę, który najpierw zbiera informacje, a potem w komfortowy sposób wprowadza pacjenta w trans hipnotyczny, nie ma żadnych negatywnych skutków. Owszem, powrót do traum z przeszłości może wywoływać niepokój, ale jest to uczucie chwilowe i pod pełną kontrolą.
Warto zauważyć, że jeżeli pacjent boryka się z takimi problemami, a nie podda się żadnej terapii, konsekwencje dla niego mogą być tragiczne. Tłumione emocje powodują stany lękowe i depresyjne. Będąc w takim stanie, ludzka podświadomość instynktownie szuka odskoczni. To z kolei doprowadza do tego, że łatwo ulec różnym uzależnieniom, które stopniowo wyniszczają psychikę i ciało. Im wcześniej zastosowana hipnoza regresyjna, tym szybciej zniknie źródło problemów i tym mniejsze będzie ryzyko wyrządzenia przez nich szkód w organizmie.
Mity na temat hipnozy
Hipnoza budzi nadal u części osób pewne obawy. Istnieje wiele mitów na temat hipnozy, które oczywiście w żaden sposób nie odnoszą się do rzeczywistości. Jednym z najczęściej powielanych mitów jest obawa, że osoba zahipnotyzowana może nie obudzić się z transu. Lub że będzie niejako pod władzą hipnotyzera. Hipnoza nie wyłącza całkowicie świadomości, więc pacjent nie traci kontroli nad tym, co się dzieje. Nie zostaje też zmuszony do zrobienia czegoś, wbrew swojej woli. W hipnozie osoba jest bardzo skoncentrowana i wyczulona na każde słowo terapeuty. Dzięki temu słyszy wszystko bardzo dokładnie, rozmawia z terapeutą i przyjmuje tylko to, co jest zgodne z jej systemem wartości.
Nie ma też możliwości, żeby niejako pozostać na stałe w transie hipnotycznym. Można wybudzić się z niego w każdej chwili. Hipnoza regresyjna nie jest niebezpieczna, ani nie kasuje pacjentowi wspomnień, a jedynie zmienia sposób jego postrzegania negatywnych przeżyć i pozwala je skutecznie przepracować.
Kiedy hipnoza regresyjna może Ci pomóc?
Hipnoza regresyjna pozwala cofnąć się do przeszłości, aby znaleźć źródło problemów pacjenta, które blokują jego radość z życia i uniemożliwiają mu rozwój. Jeśli odczuwasz w życiu negatywne skutki z powodu jakiejś sytuacji z dzieciństwa, możesz dzięki hipnozie regresyjnej spojrzeć na nią z całkiem innej perspektywy. Możliwe, że jako dziecko nie byłeś w stanie jej zrozumieć, dlatego nadal Cię ona prześladuje.
Każda taka sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. Częstymi powtarzającymi się problemami z dzieciństwa są, np.: rozwód rodziców, śmierć w rodzinie, brak akceptacji przez rówieśników, poczucie odrzucenia, bycia niewystarczającym, bycia porównywanym do innych, poniżenie, obojętność, brak wiary i zainteresowania w stosunku do dziecka. Oczywiście rodzic lub opiekunowie też często z poziomu nieświadomego wysyła dziecku różne komunikaty, często takie, które sam w dzieciństwie doświadczył. Należy w tym miejscu też wspomnieć o sytuacjach jeszcze poważniejszych, jak np. molestowanie, które jest często wypierane przez dziecięcy umysł. W wieku dojrzałym problem ten może tworzyć prawdziwą blokadę emocjonalną, krępującą relacje z innymi.
Hipnoza może być właściwym rozwiązaniem, jeśli dręczy Cię poczucie ciągłego strachu, cierpisz z powodu fobii czy innych zaburzeń emocjonalnych, które uniemożliwiają Ci zdrowe i szczęśliwe życie. Możliwe, że jakieś zdarzenie z dzieciństwa utrwaliło w Tobie wzorzec tak mocnego poczucia lęku. Możliwe, że w dorosłym życiu ciągle Ci ono towarzyszy. Nie pozwala Ci to żyć pełnią życia i powoduje permanentną postawę wycofania.
Jeżeli czujesz zmęczenie ciągłą walką z własnymi emocjami i chcesz odblokować wewnętrzny spokój i radość z życia, to zapraszam Cię na bezpłatną sesję online. Omówimy Twoje problemy i przekonasz się, czy hipnoza regresyjna może być skutecznym rozwiązaniem dla Ciebie.